Codzienna praca kierowcy autobusu czy tira jest bardzo wymagająca. Jednak operatorzy dobrze wyposażonych tirów przyznają, że pokonywanie kolejnych kilometrów sprawia im wiele przyjemności dzięki różnym akcesoriom w jakie wyposażona jest kabina kierowcy oraz częściom, maszynom i narzędziom wykorzystywanym podczas przeprowadzania prac załadunkowych czy naprawczych.

Wygląd wnętrza kabiny operatora pojazdu ciężarowego uzależniony jest od pomysłu przyjętego przez jego konstruktora. Dlatego właściciele taborów pojazdów transportowych sięgają po takie tiry, które zostały wyprodukowane przez firmy wyposażające je w odpowiadający im sposób. Dokonanie wyboru najlepszego pojazdu jest stosunkowo proste ze względu na to, że najwyższej klasy specjaliści prowadzą kampanie reklamowe i informacyjne, zamieszczają notatki o swojej działalności na stronach internetowych i prowadzą sklepy w największych miastach świata. Dzięki temu docierają do praktycznie wszystkich swoich potencjalnych klientów i pomagają im dokonać zakupu najbardziej odpowiedniego dla nich pojazdu. Ważne jest to, że w informatorach przez nich przygotowywanych znajdują się wszelkie informacje odnośnie wyposażenia konkretnego modelu ciężarówki. Należy pamiętać o tym, aby w momencie awarii zakupionego wcześniej tira wziąć pod uwagę wszystkie jego parametry techniczne, ponieważ dzięki temu uda się dokonać zakupu najbardziej odpowiednich części i akcesoriów pozwalających na przeprowadzenie szybkiej naprawy, a wcześniej prac serwisowych.
Praktycznie wszyscy właściciele firm transportowych dużą wagę przywiązują do tego, w jaki sposób wyposażona jest kabina kierowcy w pojeździe ciężarowych, który mają zamiar zakupić. Jest to bardzo ważne, aby operator tira dobrze czuł się w miejscu, z którego kieruje całym pojazdem, ponieważ od tego zależy, czy będzie wydajnie pracował znajdując jednocześnie czas na potrzebny mu odpoczynek i relaks. Tymczasem nawet firanki i zasłony różnią się pomiędzy sobą w zależności od tego, jaki model tira został zakupiony przez właściciela taboru pojazdów transportowych. Kierowca może jedynie wybierać takie firanki czy zasłony, które odpowiadają jego upodobaniom kolorystycznym lub posiadają odpowiednią grubość pozwalającą na dodatkowe zabezpieczenie wnętrza pojazdu przed zbytnim nasłonecznieniem. W kabinie kierowcy powinny znaleźć się także odpowiednie pokrowce i dywaniki oraz skrytki pozwalające na przechowywanie ważnych dokumentów. Można w niej umieścić także półkę RTV na której ustawiony zostanie niewielki telewizor czy laptop lub tradycyjne radio. Odpowiedni komfort cieplny odczuwany przez kierowcę zapewniony zostanie przez nowoczesny system klimatyzacyjny połączony z nawiewami ciepłego lub chłodnego powietrza. Natomiast elektronika posiadana przez samochód ciężarowy sprawi, że operator będzie informowany o ewentualnych awariach do jakich dochodzi w pojeździe czy sytuacji pogodowej panującej na trasie przejazdu. Uzupełnieniem dla takiego wyposażenia stanie się GPS dobrze z nią współpracujący dzięki posiadanemu przez siebie wyposażeniu.